Perinteikäs Härmäläänen kinkkukisa Kaustislaisten juhlaa
8.12.2018 21:15 Uutiset / Ilma-aseet

Suuri palkintosaalis Ylihärmästä seuran junioriampujille

Kaustisen Pohjan-Veikkojen ampujat keräsivät jälleen pääosan jaossa olleista palkinnoista perinteikkäässä, jo seitsämännentoista kerran ammutuissa, Härmäläänen Kinkkukisassa.

Nuorimmassa ikäluokassa Maximus Nikula päätti oman sarjansa napakymppiin ja voitti 8IT sarjan yhdeksän pisteen erolla seuraavaan, järjestävän seuran Aleksi Yliseen.

Maximus ampumassa kisasuoritusta isänsä Hans Nikulan ohjauksessa

Luokkaa vanhemmissa, eli 10IT sarjassa, voitto meni Kaustisen ampujilta sivu suun. Kauhavan Daniel Lindqvist paukutti 8 pisteen eron Joose Puumalaan, joka kuitenkin suoriutui tehtävästään mallikkaasti ampuen tasaisen sarjan 83 ja 84 pistettä

Liekö tässä ollut syy, kun yhden ikäluokan voitto karkasi seuran ampujalta. Takkuinen häntä...

12VT sarjasta tuli seuran sisäinen välien taistelu. Tässä sarjassa ensin ampuneet Minka-Maria Puumala ja Sofia Äijö ampuivat tasatahtia saamatta eroa pisteiden muodossa. Tarkemmin osuneet kympit, eli ns. napakympit, ratkaisivat kisan Minkan eduksi lukemin 4-3. Heidän jälkeensä ampuneet Peetu Puumala ja Sara Äijö ottivat seuraavat sijat. Liekö tieto sisarusten kovista tuloksista tärisyttänyt sen verran aseen piippua, ettei osumat olleet aivan niitä mitä toivottiin.

12VT sarjalaiset keskittymässä omiin suorituksiinsa. Silmistä näkee jo pitkän päivän rasituksen.

14VT sarjassa nähtiin taasen Ia Nikulan näytös. Hieman vaisummalla tuloksella (valtakunnallisesti huippua kuitenkin) irtosi selvä voitto tässä sarjassa. Toiseksi ampui Aapeli Rinta-Koski (IMAS) joka jäi Ialle 7 pistettä. Kolmanneksi pistoolia nosteli Peetu Puumala jääden hopeasta viisi pistettä. Peetu epäonnistui totaalisesti ensimmäisessä 10 laukauksen sarjassaan (77 pist.), mutta kokosi hienosti itsensä ja nosti itsensä podiumille. Äijön sisarukset Sara ja Sofia saalistivat seuraavat sijat pisteen erolla toisistaan.

Ia, isältä perityn rauhallisuuden ja tasaisuuden ansiosta, otti VT14 sarjan voiton. Tästä tytöstä kuullaan vielä kansainväliselläkin tasolla!

VT12 sarjan kärkinelikkö. Vasemmalta, Sofia ja Sara Äijö, Minka-Maria ja Peetu Puumala. Tämä nelikkö uurasti kaksi sarjaa kukin eli VT14 ja VT12 sarjat, joten kisalaukauksia kullekkin kertyi 50 kpl + kohdistus/lämmittelyt toiset 50 laukausta.

Tämän kisan jälkeen alkoi joulutauko. Seuraavat kisat välipäivien aikaan joko Haapajärvellä tai Jalasjärvellä, riippuen kuinka kinkku on joulun aikaan maittanut, vai sulatellaanko sitä vuoden vaihteen yli...

Hyvää ja Rauhaisaa Joulua kaikille ilma-ase ampujien ystäville !!

Tässä Kinkkukisan tuloksia...

10m Ilmapistooli 20 ls, sarja 8IT

1.Maximus NikulaKP-V8789176
2.Aleksi YlinenHSA8285167

10m Ilmapistooli 20 ls, sarja 10IT

1.Daniel LindqvistKA8887175
2.Joose PuumalaKP-V8483167
3.Samuli PitkärantaKA7466140
4.Sara UittoKA6947116

10m Ilmapistooli 20 ls, sarja 12VT

1.Minka-Maria PuumalaKP-V92891814x
2.Sofia ÄijöKP-V87941813x
3.Peetu PuumalaKP-V9086176
4.Sara ÄijöKP-V8886174
5.Jussi AhopeltoKA75741491x
6.Saana UittoKA78711491x

10m Ilmapistooli 30 ls, sarja 14VT

1.Ia NikulaKP-V918988268
2.Aapeli Rinta-KoskiIMAS898785261
3.Peetu PuumalaKP-V778891256
4.Sara ÄijöKP-V828388253
5.Sofia ÄijöKP-V868185252
9.Minka-Maria PuumalaKP-V778072229

   
Lisää uutisia
Ammunta
«  Helmikuu   »
Kategoriat