Tule mukaan suunnistamaan

Tule mukaan suunnistamaan

Suunnistus on ollut seuran ohjelmassa jo 50-luvulta alkaen. Pohjan-Veikot on ollut Keski-Pohjanmaan kärkiseuroja jo 60-luvulla. Suunnistuskarttojen valmistuksessa seuran aktiivit Eero Kattilakosken johdolla ovat olleet piirin edelläkävijoitä. Perhonjokilaakson Iltarastien järjestämisessä jaosto on ollut aktiivinen. Arvokisojen järjestäminen on myös kuulunut suunnistajien tavoitteisiin. KP-V on järjestänyt seuraavia arvokisoja:

  • v 1979 R1 normaalimatkat
  • v 1995 HS-pika
  • v 1997 Nuorten Jukola (yhteistyössä Kokkolan Suunnistajat)
  • v 1999 KLL:n SM-kisat
  • v 2005 SM-viestit R2

Kuvia KP-V:n suunnistustoiminnasta löydät galleriasta sekä Picasa Web Albumista.

Seuran ensimmäinen Maailmanmestari leivottiin joulukuussa 1999.

Ilmoittautuminen kisoihin tapahtuu IRMA-järjestelmän kautta. Jos et pääse kirjautumaan IRMAAN, ota yhteyttä seuran pääkäyttäjiin: Timo Mattila, Juho Viiperi tai Ilkka Kivelä.


   
Lisää uutisia
Suunnistus
«  Kesäkuu   »
Kategoriat