Seuran trap-ampujilla kultainen viikonloppu Orimattilassa
24.7.2016 21:07 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Suomen mestarit Toni Varila, Ari Heikkiniemi ja Manu Mastokangas KP-V.

Seuran miesten joukkue voitti kansallisen trapin Suomen mestaruuden Suomen ennätystä sivuavalla tuloksella. Joukkueessa ampuivat Ari Heikkiniemi 120 kiekkoa, Manu Mastokangas 112 kiekkoa ja Toni Varila 111 kiekkoa. Yhteistulos 343 kiekkoa sivuaa Ruotsalon metsästysyhdistyksen nimissä ollutta SE tulosta. Rmy täydensi keski-pohjanmaan menestystä nappaamalla hopeamitalit ja Kannuksen Ampujat säesti alueen hienoa menestystä neljännellä sijallaan. KP-V juhlii seurahistorian ensimmäistä miesten yleisen sarjan joukkue Suomen mestaruutta ja samoin ensimmäistä Suomen ennätystä.

Arille SM hopeaa

Miesten henkilökohtaisessa kisassa ei puuttunut dramatiikkaa. Perussarjan 125 kiekkoa hallitsi parhaiten KP-V :n Ari Heikkiniemi tuloksella 120, Timo Nissilä RMY seurasi tiukasti kannoilla tuloksella 119. Manu Mastokangas 112 ja Toni Varila111 jäivät tällä kertaa niukasti finaalien ulkopuolelle.

Semifinaalia hallitsivat jälleen samat herrat. Sekä Ari että Timo ampuivat täydet 15 kiekkoa ja menivät ns. kulta otteluun. Sama tahti jatkui, molemmat ampuivat täydet 15 kiekkoa rikki. Tuntui kuin nämä kisojen kaksi parasta ampujaa eivät saisi eroa syntymään, vaan mestaruus ratkaistaisiin uusinnalla ja ns. pummilla ulos. Koko viikonlopunajan seuran ampujat viestittivät tilanteita kotona jännittäville seurakavereille. Niinpä finaalien aikana kännykän whatsup sovellutus plimpotti jatkuvalla syötöllä. Mikä tilanne kyseltiin.

Huhhuh.... Kerrasta poikki miten käy? Pling kuului puhelimesta. Viisi kiekkoa ammuttu, molemmat puhtaasti. Pling kymmenen ammuttu, molemmat puhtaasti. Pling viisitoista kiekkoa, molemmat puhtaasti.

Kaksikymmentä kiekkoa puhtaasti..pling... Ari ampui 24. kiekon ohi.. Timo Nissilä voitti kultaa todennäköisesti pisimmälle ammutussa uusinnassakultaottelussa. Mutta hopeakin on hyvä saavutus vaikka Aria varmaan jäi kismittämään kun kulta oli niin likellä. Viime vuonna Ari vei voiton ja Timo oli toinen.


   
Lisää uutisia
Kaustisen Pohjan-Veikot
«  Lokakuu   »
Kategoriat