104 osallistujaa trapin SM-kisoihin
HaulikkoJulkaistu: 30.06.2026 17.44

104 osallistujaa trapin SM-kisoihin

Kansallisen trapin SM-kilpailut Kaustisella ensi viikonloppuna!

Jos viikonlopun suunnitelmat ovat vielä hakusessa, nyt löytyy ratkaisu. Kaustisella ammutaan perjantaista sunnuntaihin Kansallisen trapin SM-kilpailut, jotka tuovat paikalle lajin kirkkaimman kärjen, tarkimmat silmät ja vakaimmat hermot.

Kolmen päivän aikana ilmaan nousee melkoinen määrä kiekkoja, joista osa ehtii nähdä maisemia hieman pidempään kuin toiset. Kilpailijat tekevät parhaansa osoittaakseen, että harjoittelu todella kannattaa, ja yleisö pääsee seuraamaan huipputason suorituksia aivan lähietäisyydeltä.

Luvassa on jännitystä, onnistumisia, pettymyksiä, ilonkiljahduksia ja varmasti muutama keskustelu siitä, oliko se viimeinen kiekko "ihan varmasti osuma". Kahviossa ratkotaan maailman asiat, radalla Suomen mestaruudet.

Olitpa kokenut ampumaurheilun harrastaja, satunnainen kisaturisti tai muuten vain utelias näkemään, kuinka maan parhaimmisto laittaa taitonsa koetukselle, Kaustisella riittää nähtävää koko viikonlopuksi.

Tule kannustamaan kilpailijoita, nauttimaan kisatunnelmasta ja kokemaan, miten Suomen parhaat trap-ampujat ottavat mittaa toisistaan. Varoitus: kilpailujen jälkeen saatat huomata tarkkailevasi taivaalla lentäviä esineitä aivan uudella tavalla.

Osanottajat.pdf

Kaustisen Pohjan-Veikot ry. 
0178984-0
Urheilutie 10, 69600 Kaustinen
040 522 8977, veikot@kp-v.fi


Toimisto
Ma - To 10 - 16
Pe suljettu
Kesä-elokuussa tavoitettavissa vain tiistaisin ja torstaisin